K dnešnímu zamyšlení mne vedou situace, kdy rodiče dítě neposlouchá, ale rodiči to je jakoby jedno. Týkají se nastavování hranic dětem.
Co s tím, když něco po dítěti chcete, ale dítě si dál dělá, co chce?
Vídávám rodiče, kteří to nechají být. Mávnou nad tím rukou. Nechají dítě, aby určovalo, až kam může situace zajít. Možná si neuvědomují, že dítě hranice pro svůj zdravý růst potřebuje. Aby se mělo o co opřít.
Tyto situace řeším v mateřské školce i při návštěvě rodičů s dětmi u mne při kineziologickém sezení. Děje se tak v tom lepším případě, kdy rodiče vnímají, že jim situace přerůstá přes hlavu a chtějí ji řešit. Rodiče chtějí pomoci s dětmi, které nerespektují jejich přání. Ale je to jen o dětech, nebo jde také o zrcadlení určitého tématu rodičům?
Zde je pár příkladů, jak se to nerespektování a posouvání hranic dítětem může projevovat:
Bez zábran, bez pozdravu.
Když to nikoho nezajímá, snaží na sebe upozornit jinak. Však on se někdo chytí. Tatínek jen bezradně krčí rameny a rychle odchází.
Často se mi vybavuje babiččina kočka. O koťata se pečlivě stará, krmí je, ochraňuje, myje, učí je kočičímu chování. Když mrňouskové vymyslí nějakou kočičinu, lehkým plácnutím tlapkou je přiměje k poslušnosti. Ty živější čapne za kůži na hřbetě. A koťata vědí.
Miminka mají jedinou přirozenou hranici a tou je jejich kůže. Pečujeme o ně, koupeme, natíráme, hladíme. To ostatní je musíme naučit.
Od malička jim dáváme hranice. Ukládáme je do postýlky, do ohrádky, do kočárku. Přidržujeme je, když se učí chodit. Chceme je zkrátka ochránit.
Jak děti rostou, je třeba hranice posouvat, rozšiřovat. Posouvat, nikoli rušit. Rozšiřovat je přiměřeně jejich věku, schopnostem, naturelu.
Poznat dané hranice a respektovat je představuje pro mnohé mrňousky obrovský úkol. A potřebují naši pomoc. V různých situacích ve svém životě se potřebují opřít o to, co znají a co funguje. A tuto oporu jim dávají naše laskavé, a přitom pevné hranice.
Napište mi, zavolejte. Ráda pomohu Vám i Vašim dětem.
Ať se Vám daří,
Mgr. Jaromíra Pechová
Máte-li i Vy trampoty s dětmi, neváhejte se na mne obrátit: jaromira@jaromirapechova.cz
Možná Vás až udiví, co vše je možné změnit. A jak se Vám uleví. Mívám z toho velkou radost. Jak konzultace probíhá, je popsáno zde >>>